MENOPAZA BAĞLI KURUMADA LAZER TEDAVİSİ

Menopoza bağlı kuruluk, dokunun yaşla kuruması, tonunu ve elestikiyetini   kaybetmesi ana sebep olarak durmaktadır. Lazerle yapılan cilt tedavileri, lazerlerin kollojen arttırma etkileri bu dalga boylarının mukosada kullanım çalışmalarını beraberinde getirmiştir. Mukosada yapılan çalışmaların  etkin olduğunun görülmesinden sonra, bu teknolojiler  bu tür problemlerde kullanılmaya başlamıştır. 

Hangi Genital Problemler Lazerle Tedavi Olabilmektedir?

Menopoz kuruluğu ( Menopozun Genitoüriner Sendromu)

Lazer ışığının mukosa dokusu üzerindeki fototermal etkisi ile tedavi olabilmektedir.

İdrar Kaçırma

Vaginal Genişlik

Hangi Lazer, Nasıl Jinekolojik Problemler Üzerinde Etkindir ?

Er: YAG lazer genel itibari ile estetik ve cerrahide kullanılan soyucu-fraksiyonel lazerler olarak bilinmektedir.Bu dalga boyu lazerde SMOOTH mode denilen non-ablatif teknik bir model geliştirilmiştir. Atım genişliği ve tekrarı ciltteki ısının daha yüksek olmasına yol açmaktadır. Pulse süresi uzadıkça, ablation soyucu etki azalır ve termal etki artar. Bu teknikle FOTONA teknolojisinin VSP (variable square pulse) lazer enerji atımları dokuyu non ablative olarak ısıtarak dokudaki kollojeni ısıtır. KOLLOJENİN uygun ısı derecesine ani ve hızlı ısıtılması elastik liflerin kontraksiyonuna yol açar. Bu etki sadece geçici anlık bir etki olarak kalmaz. Kollojen yeniden şekil kazanır ve yeni kollojen yapımı başlar.Böylece bütün etraf okularında sıkılaşma ve elastisite artar. Mukosa kalınlığı her yerde değişken olsada, genel itibari ile yüzlerce mikron kalınlığındadır.Kollojenin arttırılması için, mukosa dokusunda ısının birikimi hedeflenir. Bu ısı kontrollü ve güvenli bir ısı olmalıdır. Isı kaynağı ısıyı 100 mikron kadar derinliğe iletebilmelidir.Aynı zamanda,dışardaki mukosa etkilenmemeli ve çevreleyen diğer dokular hasar görmemelidir.

INTİMALASE

INCONTILASE

RENOVALESE sırasıyla

Vajinal daralma

İdrar kaçırma probleminin düzeltilmesi

Menopoza ait vajinal kuruluğun giderilmesi tedavileridir.

Bu tedaviler FOTONANIN soyucu olmayan, non-ablatif SMOOTH MODE teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Bu etki dokunun 45-60 derece ye kadar ısıtılması ile oluşmaktadır. Isının derin tabakalarda depolanması yeni kollojen yapımını ve kolljenin şekillenmesini sağlamaktadır.

Menopoza bağlı kurumada Lazer Tedavisi Nasıldır?

Menopoza bağlı vajinal problemler her kadının karşılaştığı bir semptomlar birliğidir.
Vulva ve vajinada fiziksel değişiklikler ortaya çıkar. Bunlar  menapoza bağlı ortaya çıkan semptomlardır. Gençlik yani adet görebilirlik vajinanın fizyolojisinin regulatörüdür. Kan akımını arttırır.Epitelyal kalınlık  adet görebilirlikle doğru orantılı artar. Ph düşüklüğü ve sekresyon artışı gene bu sayededir. Sponton yada ameliyata bağlı menopoza  bağlı kuruma başlar. Genital dokular canlılıklarının yitirmeye başlar. Kayganlığınn azalması ile enfeksiyon, irritasyon, kuruluk, ilişkide ağrı, vajinal doku haraplanması görülebilir.

 

Bu problemler giderek artacaktır. Kuruluk yanma, irritasyon, sık idrar yolu enfeksiyonu, seksüel problemler ortaya çıkacaktır. Sonuçta yaşam kalitesi düşecektir.
Menepozda nemlendirici ve kayganlaştırıcılar kullanılabilir.Bunlar geçici çözüm sağlarlar.  Replasman tedavileri kullanılsada, idrar yolu şikayetleri genelde devam etmektedir. Lokal  kremler de kullanılabilmektedir. Fakat pek çok kadın, olası yan etkilerden dolayı ilaç  almayı yada ilaçlı bir krem kullanmayı  kabul etmemektedir.

 

LAZER TEDAVİSİ menopozda kadınların yüzünü güldüren bir tedavi şansı olarak artaya çıkmaktadır. 2940 nm dalga boyunda Er:YAG lazer ışığının uygulanması ile, mucosa dokusunda glykojen artmaktadır. Kollejen yapımı hızlanır ve artan damarlanma ile epitel kalınlaşması başlar. Lamina propriada değişiklikler gözükür. Angiogenesis, kollojenezis, papillomatozis ve exrasellüler matrixte hücrelenme oluşur.
Menopoz şikayetlerini gidermede kullanılan LAZER tedavisi non-invazivdir ve hastalar tarafından tolere edilebilmektedir. Kısa sırada düzelir. Hastalar 2-3 gün içinde normal sex hayatlarına dönebilirler. Hemen hemen tüm hastalarda neticeler yüz güldürücüdür.