Ozon tedavisi

 • Blog
 • 20 Nisan 2019

Ozon tedavisi geniş bir endikasyon spektrumuna sahiptir. Alternatif bir tedavi yöntemi değildir. Pratik uygulanabilen metodlarla uygulanır. Diğer bütün tedavi yöntemleri ile kombine edilebilir ve diğer tedavilerin başarısını arttırır.

Kimyasal yapı olarak üç değerli oksijen olarak bilinen Ozon ilk olarak 1856 yılında  ameliyathane dezenfeksiyonu için kullanılmaya başlanmış, 1870 lerden itibaren kan yoluyla uygulanmıştır. Tıbbi ozon gazı %100 oksijenin yüksek elektrik voltajına tabi tutulması ile oluşturulur. Ozon bütün sıvılarda çözünür. Yani vücuda uygulandığı andan itibaren artık gaz formunda değildir. Ozon, kararsız bir gazdır. Sahip olduğu tek oksijen radikali vücutta tepkimelere  girerek ozonun işlevlerini gerçekleştirir .Bu sebeple ozon, süper oksijen diye adlandırılabilir.

Ozon düşük dozlarda aktive edici etkiye sahipken yüksek dozlarda baskılayıcı etkiye sahiptir. Ozon vücuda girdiği andan itibaren etkisi başlar. Eritrositler üzerine etkisi ile glikolizi uyarır ve doku oksijenizasyonu artar. Kanın vizkozitesi azalır. Bu etkisi ile damar tıkanıklıklarında, stend konulanlarda, sigara kullananlarda, şeker ve kolesterole bağlı komplikasyonların engellenmesinde kullanılmaktadır.

Ozon eritrosit agregasyonunu yani yapışkanlığını engellemekte ama kanama pıhtılaşma  zamanını değiştirmemektedir. Lökositler üzerinde ozon üretimi arttırıcı etkiye sahiptir. Oluşturduğu hidrojen peroksit ile  lökositlerin fagositik aktivitelerini arttırdığı gibi fogositozun bozulmuş bütün evrelerini de düzeltir. Yara iyileşmesinde ve bütün immümsistemi etkileyen romatizmal hastalıklarda sitokinlerin salınımı sağlayarak etkisini gösterir.

Bunların yanında ozon,

 • Virüslerden özellikle DNA virüslerinde ,zarflı virüslerde etkinken ,bakterisid ve antifungal etkiyede sahiptir.
 • Tümör hücrelerini antioksidan etkiyle küçültebilir.
 • Ozon, detoksifikasyonda hem bağlanmaya hem çözülmeye hem de atılmaya yardımcıdır.
 • Ozon, trombositler üzerinde yapışkanlığı azaltıcı şekilde etkindir. Bu etki gene damar tıkanıklıklarında istenilen bir etki olarak karsımıza çıkmaktadır.
 • Ozon, mikro dolaşım üzerinde iki hafta kadar kısa bir sürede arteryal ve venöz dolaşımı %40-60 oranında düzeltir.
 • Damar bozukluklarında hem oluşturduğu N2O2 ile vasodilatasyon yaparak hemde hücre hasarını engelleyerek etkili olmaktadır.
 • Cerrahin yapılamadığı damar tıkanıklarında ampütasyonu engellemek yada  demarkasyon hattını minimale indirmek  için ozon tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Ozon, yağ asitleri ile direk etkileşime girerek atresklerotik plakların gelişimini engellemektedir.
 • Ozon, şekeri hücre içine sokma etkisine sahiptir.Çünkü glikozon hücre membranından içeri girişini arttırır. Bu etkisi ile şeker hastalarında yüksek   insülin dozları ile bile düşmeyen kan şekerlerini düşürebilmektedir. Ayrıca hipoksiyi  ortadan kaldırdığı  için oksijene afiniteli Hba1c seviyelerini düşürür.
 • Ozon detox etkilidir. Çünkü serbest radikallleri nötralize eder ve  toksinleri okside eder. Detoksifikasyon etkisini  karaciğer hücrelerinin enerji metabolizmasını ve ATP artışını sağlayarak yapar. Karaciğer hücrelerinin rejenerasyonunu sağlar.
 • Gastrointestinal sistemde  ülserlere sebep olan h.Pylori üzerinde bakterisid etkisi ile etkindir.Ayrıca ülser epitelizasyonunu  süratle sağlar.Dokudaki hipoksiyi ortadan kaldırarak spazmolitik etki yapar.Bu sebeple özellikle gıda intoleransı olanlarda mide barsak sistemini rahatlatır.

Ozon, direk solunamaz. Düşük konstrasyonlarda bile solunum yolundan alınması öksürüğe sebebiyet verir. Yağ düzeneğinden geçirerek solunduğunda özellikle kronik obstiriktİf akciğer hastalıkları dediğimiz kronik bronşit ve amfizemli hastalarda olusturduğu niteik oksit ile düz kaslardaki spazmı çözer. Bu etkisi ile astım hastalarında kullanılır. Ozol formunda solunabilen ozon, akciğer hastalıklarında, hastaların akciğer kapasitelerinin ve efor kapasitelerinin artmalarını sağlayacaktır.

Ozon, gebelikte, fetoplesentar yetersizlikte mikrodolaşımı sağlayarak bebeğin beslenmesini sağlamaya yardımcı olur. Gebe kalamayanlarda endometriumun iyileştirilmesinde, yumurta olgunluğunun sağlanmasında etkindir. Özellikle sigara kullanımına bağlı sperm sayı ve canlılığı azalmış olan erkeklerde kaliteli sperm oluşmasına ozon yardımcı olacaktır. Genital organların özellikle geçmeyen  enflamatuvar  hastalıklarında, kronik vajinitlerde ozonlanmış serum uygulamasını takiben direk ozon uygulanması tedavide çok etkin kullanılmaktadır.

Göz hastalıklarında ,retinopatilerde retinitİs pigmentosada, optik sinir atrofisinde kullanılmaktadır. Derinin bütün enfeksiyonlarında kullanılabilir. Sedefte.dermatitlerde, aknede, seboroik dermatitde, kırışıklık, selülit tedavisinde etkindir.

Ozonun kas eklem hastalıklarında çok yaygın kullanımı vardır. Matrix proteinlerini sentezleyen kıkırdak hücrelerini aktive ederek tamir sürecini dizlerde başlatır. Gerçek bir ağrı antogonistidir. Kondrosit  ve fibroblast proliferasyonunu artırır. Ödemin reabsorbsiyonunu ve ağrının azalmasını sağlar. Bel fıtığı diye bilinen disk hernilerinde tedavi edici olabilir. Ozon terapi ile fıtıklaşmış herni büzülür ve mekanik iritasyonun azalması ile aksonun duyarlılığı ve ağrı azalır Ödem çözücü etkisi ile  disk bölgesinde ödemi çözer ve nücleuus pulposusun yeniden organize olamsına yardımcı olur.

Kalça ve mandibula ekleminin avasküler nekrozunda gene mikrodolaşımı sağlayarak tedavi edici olur. Ağrı süratle geçer ve bir ay gibi bir sürede radyoljik görüntüler düzelir. Bütün romatizmal hastalıklarda yüksek doz immün süpresif etki ile  kortizon ve benzeri ilaçların kullanımına olan ihtyacı belirgin oranda azaltır. Romatizmal hastalıkların takibinde çok önemli bir kriter olan CRP değerlerii bir ayın  içinde gerileme gösterir. Kemoterapi gören kanser hastalarının bu süreçlerinin kolay geçmesine yardımcı olur. Diyabette ozon kullanımı, kullanılan ilaç ve insülin miktarlarını düşürmektedir. Diyabetik ayak tedavisinde hem major ozon uygıulaması hem yara üzerine uygulama kapanmayan yaraların hızla kapanmasını sağlayabilmektedir.

Ozon,  yara ve yanıkların iyileşmesinde  hem metabolik regülasyonu, hem mikrodolaşımı sağlayarak  hem de epitelizasyon ve granülasyonu tetikleyerek etkili olmaktadır. Migrende akupunktur noktalarına  ozon uygulaması tedavi basarısını arttırmaktadır. Bütün eklem hastalıklarında, karpal  tunnel ve De Guervian hastalığında, bursitlerde major ozon kadar lokal ve eklem içi ozon uygulamaları tedavi  edici olmaktadır. Özellikle ağır metal problemi olan otistik çocuklarda ozon uygulamalarını takiben konsantrasyon ve iletişimde artış başlar. Devam eden süreçte  dikkat ve öğrenmede çok hızlı bir iyileşme görülür.

OZON UYGULAMA YÖNTEMLERİ

Major Ozon, kan alınıp içine ozon konularak geri verilme yöntemine verilen isimdir. Minör ozon, ozonlanmış küçük hacimdeki bir kan miktarının kas içi yapılmasıdır. Aşılama olarak geçer. İmmün sistem sensitizasyonu için kullanılır. Topikal Ozon, uygulamaları torbalama  yöntemidir. Özellikle yara ve yanık  tedavisinde uygulanır. Intradermal Ozon, cilt problemlerinde tercih edilir. Rectal ozon özellikle otistik çocuklarda ve barsak problemlerinde besin intoleransı olanlarda kullanılmaktadır. Gluten ve laktoz intoleransında barsak problemlerini azaltır  ve kronik yorgunluğu engeller.

Eklem içi ozon uygulaması her türlü  eklem problemlerinde kullanılır. Bel fıtıklarında hem major hem lokal ozon uygulamsı gerekmektedir. Ayrıca intradiskal ozon tedavisi bir metod olarak kullanılmaktadır. Geçmeyen vajinal enfeksiyonlarda intravajinal ozon uygulaması ,ozonlu su uygulamasını takiben yapılmalıdır. Sinüzitte nazal ozon uygulaması tedavi edici olmaktadır. Balneoterapi gene ozonlanmış suyla yara tedavisidir. Ozonlu kupa tedavisi yapılabilir. Lokal ozon tedavisi hemen tüm ağrılı problemlerde kullanılabilmektedir.